|
Komentarze nadesłane
|
2008-11-11 Święto Odzyskania Niepodległości. Szynkielów.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej, Apel Ofiar,a także opracowanie książkowe przedstawiające ich tragiczne losy nadal poruszają mieszkanców parafii. Dziś publikujemy podziękowania kierowane dla organiztatorów uroczystości, a nadesłane przez Jana Kowalczyka z Pabianic w imieniu Rodziny Bożków.
|
Andrzej Marek Urbaniak, Chicago,2008.11.23.
|
Wczoraj wieczorem otrzymałem z Polski, książkowe opracowanie Bożeny Rabikowskiej, dotyczące ofiar drugiej wojny światowej, pochodzących z parafii Szynkielów. Lektura książki, niezmiernie wzruszająca, zabrała mi kilka godzin. Po raz pierwszy mogłem dokładnie zapoznać sie z tragicznymi losami zmarłych, upamiętnionymi dotąd tylko w przekazach ustnych. O losach wielu poległych rodaków dotąd nie wiedziałem. Dzięki zamieszczonym fotografiom, po raz pierwszy zobaczyłem twarze poległych: Zygmunta Madraszka, Ludwika Kusia i wielu innych. Po przeczytaniu tej książki, lepiej potrafię zrozumieć dożywotnio przeżywaną żałobę przez bliskich mi krewnych i rodaków, oraz tragiczny rozmiar straty z powodu bestialstwa niemieckich i rosyjskich najeźdźców. Moja uwagę skupiła również, starannie przygotowana uroczystość odsłonięcia tablic z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, dnia 11-go Listopada 2008, z udziałem znakomitych gości. Śledziłem to wydarzenie na stronie internetowej i rozmawiając telefonicznie. Napawa mnie radością i wzrusza jednocześnie zaangażowanie wszystkich uczestniczących w przygotowaniu uroczystości, jak i w samym jej celebrowaniu. Fotografie Lecha Sikory i Bartka Koły doskonale to dokumentują.
Z zagranicy, z oddalenia, mogę powiedzieć, ze dumny jestem, iż pochodzę z Szynkielowa, z miejscowości, w której mieszka tylu ludzi dbających o własne środowisko i o to, by pamięć historyczna była wiecznie żywa.
Andrzej-Marek Urbaniak
Chicago,23 listopada 2008 r.
|
Elżbieta Woźniak, Będzin, 2008.12.02.
|
Z wielkim wzruszeniem uczestniczyłam w dniu 11 listopada 2008 roku w uroczystości upamiętnienia ofiar II wojny światowej związanych z parafią Szynkielów. Wraz ze mną była tam moja Rodzina i Mama, Helena Jurczak, dla której uroczystość ta była szczególnie ważna, gdyż w czasie wojny straciła swojego ukochanego brata – Franciszka Graczyka. Uroczystość była pięknie przygotowana, miała podniosły charakter. Apel ofiar z chwytającą za serce oprawą muzyczną i dodatkiem pięknych strof poetyckich był powodem niejednej łzy pojawiającej się w oczach nie tylko kobiet, ale też i mężczyzn. Z pewnością wielu uczestników tej podniosłej uroczystości zastanawiało się, jak potoczyłyby się losy 51 osób i ich bliskich, gdyby nie zginęli w tamtych okrutnych czasach. Kim byliby, jakie świadectwo daliby miejscu swojego urodzenia, swojej małej ojczyźnie? Tego dnia pamięć o nich była najważniejsza, dlatego tak wiele osób, niektórzy nawet z daleka, przybyło na tę uroczystość. Przybyli, aby dać wyraz pamięci i szacunku dla tych, których na zawsze zabrakło. Ta uroczystość była potrzebna nie tylko Im, ale także nam - ludziom żyjącym, aby godnie uczcić ofiary i dać świadectwo, że żyją one w naszej pamięci.
Jestem bardzo wdzięczna i składam w imieniu swoim i mojej Rodziny wyrazy podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej uroczystości, do przekazania dziedzictwa wiary, obyczajów i zasad następnemu pokoleniu. Uroczystość ta była wspaniałą lekcją patriotyzmu dla wszystkich, którzy w niej brali udział, a dla dzieci i młodzieży również wspaniałą lekcja historii i szacunku dla tych, którzy odeszli przed nami.
Szczególne wyrazy podziękowania składam również Pani Bożenie Rabikowskiej za ogromny trud i poświęcenie przy wyjaśnianiu historii i pisaniu książki „Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów”
autor Elżbieta Woźniak
|
Poniżej list, który otrzymała Bożena Rabikowska od Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Pana Andrzeja Przewoźnika - po przekazaniu Mu informacji o uroczystości z 11 listopada br. oraz zbioru biogramów ofiar II wojny światowej związanych z naszą parafią.
|
Jan Kowalczyk, Pabianice, 2009-01-05
|
Będąc krewnymi zamordowanego przez hitlerowskich nazistów Wincentego Bożka, braliśmy udział w tej podniosłej uroczystości odsłonięcia tablic pamiątkowych i w Apelu ofiar. Przeżyliśmy ogromne wzruszenia podczas przebiegu tych uroczystości. Jesteśmy wdzięczni Komitetowi Organizacyjnemu za tak profesjonalne jej przygotowanie i przeprowadzenie. Pozostanie ono w naszej pamięci na zawsze, gdyż naszej rodzinie nie było dane uczestniczyć w pogrzebie zamordowanego przez niemieckich zbrodniarzy Wincentego Bożka. Po zakończeniu uroczystości nasz przedstawiciel Jan Kowalczyk w kilku słowach złożył Pani dr Bożenie Rabikowskiej serdeczne podziękowania od Rodziny Wincentego Bożka za włożony trud w opracowanie biogramów ofiar II wojny światowej, w tym także naszego krewniaka Wincentego Bożka oraz za czynny udział w przebiegu całej uroczystości w dniu 11.11.2008r w Kościele Parafialnym w Szynkielowie. Dzisiaj, po kolejnym obejrzeniu w gronie Rodziny Bożków zrobionych w czasie tej uroczystości zdjęć oraz nagranych fragmentów filmu, pragniemy jeszcze raz złożyć Pani dr Bożenie Rabikowskiej oraz Ks. Jackowi Frysiowi serdeczne podziękowania za przygotowanie tej uroczystości. Składamy równocześnie życzenia, wszelkiej pomyślności, tak w życiu osobistym, jak również w dalszej działalności na rzecz lokalnej społeczności. Z upoważnienia Rodziny Bożków: Jan Kowalczyk Pabianice, 2009-01-05
|
2008-11-11 Święto Odzyskania Niepodległości. Szynkielów.
|
Wróć do artykułu ... 2008-11-11 Święto Odzyskania Niepodległości. Szynkielów. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej. W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Więcej >>
|
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
|
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|