Budowa geologiczna Najstarszymi nawierconymi utworami są mułowce dolomityczne oraz sól kamienna i anhydryty permu (cechsztyn). Na osadach permu leżą utwory triasu reprezentowane przez piaskowce, mułowce, wapienie, dolomity, łupki i margle dolomityczne. Miąższość osadów triasu wynosi około 1000 m. Utwory jury to łupki ilaste, mułowce i piaskowce drobnoziarniste. Litologicznie podobnie wykształcona jest jura środkowa (dogger) z tym, że jej górne piętra budują dolomity i wapienie piaszczyste. Jurę górną (malm) budują natomiast margle i wapienie. Prawie w całości strop utworów mezozoicznych na terenie gminy przykryty jest utworami trzeciorzędowymi, które na terenie województwa sieradzkiego występują jedynie w formie płatów. Wykształcone są one w postaci drobnoziarnistych często zailonych piasków oraz iłów szarych, niebieskich i zielonych. Cały obszar gminy pokryty jest utworami czwrtorzędowymi przeważnie pochodzenia plejstoceńskiego. Głównymi utworami plejstocenu są gliny zwałowe, piaski rzeczne i wodnolodowcowe. Najmłodszymi utworami są piaski rzeczne, piaski wydmowe, mady oraz torfy powstałe w okresie holocenu.
Rzeźba terenu i krajobraz (pole, drzewo, strumień, łąka, rzeka, bagno, wydma, skarpa, wąwóz, jar, wzgórze, dolina, itd.) Rzeźba terenu Gminy Konopnica została ukształtowana, tak jak przeważająca część obszaru Polski, w czasie ostatniego zlodowacenia. Centralne miejsce zajmuje dolina Warty wraz z pradoliną i terasami rzecznymi. Terasy zalewowe powstały w wyniku najmłodszej akumulacyjnej działalności rzeki i występują po obu jej stronach w bezpośrednim sąsiedztwie jej koryta. Towarzyszą im terasy nadzalewowe i terasy wyższe, które nie tworzą ciągłych poziomów a występują tylko fragmentarycznie. Zasadniczą część powierzchni po obu stronach doliny Warty zajmuje, miejscami lekko pofałdowana, wysoczyzna polodowcowa. Najwyraźniejszy akcent w krajobrazie Gminy stanowią wzgórza powstałe w wyniku działalności fluwioglacjalnej, których wysokości względne wynoszą od 15 do 30 m. W wydmach na powierzchni wysokiej terasy Warty pomiędzy Szynkielowem a Rychłocicami oprócz osadów polodowcowych wśród utworów czwartorzędowych występuja piaski eroliczne*. W krajobrazie Gminy Konopnica dominują tereny płaskorówninne o nieznacznym nachyleniu (ok. 1%), a jedynie fragmentarycznie w obrębie wzgórz kemowych i w strefie pradoliny Warty spadki wzrastają do więcej niż 10%, zwiększając intensywność rzeźby. Pagórki kemowe wraz z wyższymi partiami wysoczyzny polodowcowej stanowią wododział Warty i Niecieczy. Ta druga rzeczka, kapryśna towarzyszka Warty, porzuciła niegdyś swą towarzyszkę dla swej nowej miłości, Grabii.
Żródła: /częściowy przedruk dokumentu pn. Strategia Rozwoju Gminy Konopnica z 1997r./ * Strategia Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. /Wieluń 2005/
|