Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
20 Lipca 2024, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Wyniki konkursu kulinarnego KUCHNIA HISTORIĄ PISANA


  I miejsce - piróg gryczany p. Genowefa Graczyk
 II miejsce - kluski ziemniaczane z farszem serowym p. Helena Witkowska
III miejsce - żelazne kluski z kapustą z grochem p. Bożena Urzyńska
                - kiełbasa domowa p. Jarosław Kaźmiercza
kI miejsce
- piróg gryczany p. Genowefa Graczyk
II miejsce
- kluski ziemniaczane z farszem serowym p. Helena WitkowskaIII miejsce
- żelazne kluski z kapustą z grochem p. Bożena UrzyńskaIII miejsce
- kiełbasa domowa p. Jarosław Kaźmiercza
k  Historia może być smaczna... może pachnieć plackami babci Kasi, naprędce przygotowywaną snelką czy barszczem na kiszczance.  W niedzielę, 27 września 2015 r. w sali OSP w Szynkielowie odbyło się podsumowanie projektu „Rarytasu kuchni naszych babć” realizowanego przez prężnie działające Szynkielowskie Stowarzyszenie Razem. I tym razem frekwencja dopisała – wydarzenie przyciągnęło ponad  120 osób - przedstawicieli różnych pokoleń: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, których łączy wspólna sprawa - chęć pielęgnowania lokalnych tradycji kulinarnych.

    W sali unosił się zapach regionalnych potraw przygotowywanych przez uczestników konkursu kulinarnego „Kuchnia historią pisana”  zorganizowanego w ramach projektu. Główną częścią spotkania było przedstawienie wyników konkursu, rozdanie nagród oraz podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. Zanim jednak to nastąpiło, dr Bożena Rabikowska przedstawiła w prezentacji multimedialnej potrawy kuchni lokalnej, które były zgłoszone do konkursu oraz inne rarytasy przygotowywane niegdyś przez nasze babcie i prababcie.

    Po prezentacji głos zabrała przewodnicząca jury wybranego do wyłonienia zwycięzców konkursu, Danuta Mielczarek , która przedstawiła zwycięzców  konkursu oraz  nagrodzone potrawy. Przypomnijmy, że w skład jury weszły: Danuta Mielczarek kierownik warsztatów gastronomicznych w ZS nr 1 w Wieluniu, Małgorzata Rogalska prezes fundacji Zielony Przylądek oraz Małgorzata Dawid z grupy wolontarystycznej Domino z Osjakowa.

    Okazało się, że rarytasy kuchni naszych babć pamiętamy bardzo dobrze, a wiele z nich zgłoszonych zostało do konkursu kulinarnego "Kuchnia historią pisana". Zwyciężczynią okazała się Genowefa Graczyk, która przygotowała aromatyczny, wspaniale wyglądający i bardzo smaczny piróg gryczany. Miejsce II zdobyła Helena Witkowska i jej kluski ziemniaczane z farszem serowym.

    Do miejsca III  jury wytypowało dwie potrawy : żelazne kluski z kapustą i grochem przygotowane przez Bożenę Urzyńską oraz kiełbasę domową, którą przygotował  Jarosław Kaźmierczak.

    Wyróżnione osoby otrzymały nagrody w postaci sprzętu AGD, na który stowarzyszenie pozyskało fundusze ze środków projektu P FIO„Grant na lepszy start” z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Pozostali uczestnicy konkursu, którzy nie zostali wyróżnieni, również otrzymali upominki i podziękowania.
A dla wszystkich uczestników konkursu kulinarnego dodatkowe nagrody ufundował poseł Piotr Polak oraz Małgorzata Rogalska prezes fundacji Zielony Przylądek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom,
dla których ważne jest kultywowanie lokalnych tradycji kulinarnych. Bo nie można budować przyszłości, odcinając się i zapominając o historii, o własnych korzeniach, tradycji. To ważne, że wciąż w wielu domach przygotowuje się potrawy według babcinych receptur i smaków.

    Na spotkaniu nie zabrakło także części rozrywkowej – piękny koncert muzyczny przedstawił zespół „Rhumba” z Szynkielowa, w skład którego wchodzą: Paulina i Łukasz Pierzchnica oraz Robert Graczyk. Natomiast dla najmłodszych ogromną frajdę sprawił warsztat kulinarny, podczas którego dzieci uczyły się „ciurlać –turlać” kluski.

    Po wręczeniu nagród można było skosztować potraw, które brały udział w konkursie, przepysznych i pachnących ciast oraz innych regionalnych kulinariów przygotowanych przez mieszkańców  Szynkielowa, Dymku i Bębnowa przy wykorzystaniu zakupionego ze środków projektu, sprzętu: kuchenki elektryczno-gazowej, mikrofalowej oraz warnika do wody.

    Na zakończenie spotkania,  Małgorzata Kaźmierczak – autorka i koordynatorka projektu, podziękowała wszystkim gościom oraz uczestnikom spotkania, a szczególnie gorąco osobom zaangażowanym w realizację projektu „Rarytasy kuchni naszych babć”, które poświęciły wiele czasu i energii, abyśmy mogli zachwycać się niezapomnianymi, jak  się okazało, smakami  „frykasów”  kuchni naszych przodków. Stefan Wyszyński mówił, że „z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka...”. Życie to coś zupełnie innego niż tylko interes nastawiony na korzyści własne. Działanie Szynkielowskiego Stowarzyszenia Razem to przede wszystkim służba i praca dla innych, bez ducha której, zatraca się poczucie pożyteczności i wewnętrznej satysfakcji. Człowiek musi umieć być dla drugiego, ofiarując odrobinę siebie, swojego czasu, uwagi, darować tych kilka "drobiazgów"... Na pewno podczas realizacji projektu można było znaleźć na to jakiś, choćby mały, dowód...

Opracowanie tekstowe: Michał Domański, Małgorzata Kaźmierczak
Foto: Julka Kasprzak, Małgorzata KaźmierczakStrona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe