Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
28 Marca 2024, Anieli, Antoniego, Jana
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

08.05.2020r. Wspominając śp. Helenę Jurczak

 
   Wspominając śp. Helenę Jurczak
18. kwietnia br. zmarła, a 4 dni później, 22. kwietnia spoczęła na szynkielowskim cmentarzu parafialnym śp. Helena Jurczak z domu Graczyk. Na świat przyszła w 1926r. jako najmłodsze dziecko Antoniego i Jadwigi z Pilarków. Jej starszym rodzeństwem byli: Marianna (•1914), Franciszek (•1916) oraz Józef (•1919).

W wieku 93 lat odeszła jedna z najstarszych, żyjących do 18 kwietnia br. osób urodzonych w Szynkielowie. W przejściu „na drugą stronę tęczy” śp. Helena wyprzedziła o dwa lata od siebie starszą swoją imienniczkę – Helenę z Mielczarków Jastrząbkową i o rok starszą Kazimierę z Mądraszków Fraszczykową, a także o rok starszego Kazimierza Kałużnego i najstarszego szynkielowianina – Tadeusza Wierzbickiego (•1923). Wszyscy oni dotknięci zostali długim, prawie sześcioletnim okresem okupacji niemieckiej mając w czasie wybuchu II wojny św. od 13 do 16 lat. Ten wiek w życiu człowieka to zwykle najpiękniejszy czas w jego wędrówce przez życie. To czas zdobywania wiedzy, zawiązywania przyjaźni, planowania swojej przyszłości. Dla śp. Heleny i wymienionych wyżej żyjących seniorów, ten okres życia wiązał się z ciągłym strachem, cierpieniem, upokarzaniem i śmiercią. Prysły ich marzenia o kontynuowaniu nauki, o spokoju, o planowaniu przyszłości.

Nieżyjący już reportażysta i pisarz – Ryszard Kapuściński – w jednej ze swoich książek napisał: „Człowiek, który przeżył wielką wojnę jest inny od tego, który nie przeżył żadnej wojny. Są to dwa różne gatunki ludzi. […]”

Helena Jurczak przeżyła II wojnę światową w rodzinnej wsi. Była świadkiem okropności okupacji i zbrodni niemieckiego reżimu totalitarnego. Z trudem hamowała łzy wspominając swojego brata Franciszka, którego ostatni raz widziała przed jego wyjazdem na roboty przymusowe do Niemiec wiosną 1940r. Rok później, co jakiś czas, Helena wędrowała na posterunek żandarmerii aby mogła wysłać list do brata uwięzionego przez Niemców. Ból, że Franciszek nie powrócił po wojnie do domu pogłębiał brak jakichkolwiek informacji o miejscu jego ostatniego pobytu i miejscu prawdopodobnego zgonu. Dopiero ponad 60 lat po wojnie udało się ustalić, w którym obozie znajdował się Franciszek tuż przed zakończeniem wojny.

Wielokrotnie podczas spotkań wspominała o swoich wielkich marzeniach - o szkole, o nauce. Ten ogromny żal do okupantów iż zabrali jej to, o czym tak bardzo marzyła, że ukradli jej szansę na zdobycie wykształcenia, że okaleczyli psychicznie i zostawili wielką traumę, to wszystko nie dawało jej spokoju jeszcze wówczas, gdy ukończyła 85 lat. Może dlatego zawsze tak bardzo pilnowała i robiła wszystko, aby jej dzieci, mimo trudnych warunków, mogły spokojnie uczyć się i zdobywać wiedzę.

Koniec wojny w 1945r. nie był dla większości ludzi, także młodych, końcem wielkich problemów. Ludzie wracali do pozostawionych domów rodzinnych o kilka lat starsi, do miejsc, na których domów rodzinnych często już nie było Zycie trzeba było organizować od nowa. Śp. Helenę ominęła wywózka na roboty przymusowe. Prawdopodobnie gdyby była o rok starsza, wywieziono by ją gdzieś do Niemiec, aby była służącą w niemieckiej rodzinie lub pracowała dla nich w polu czy w fabryce.

Bezpośrednio po wojnie w 1945r., w szynkielowskim kościele odbyło się aż 37 ślubów. Jednym z nich był ślub Heleny z Zygmuntem Jurczakiem. Pod koniec czerwca 1946r. na świat przyszło dwóch synów - bliźnięta Jerzy i Jan. Niestety, po kilku tygodniach obu chłopców, w odstępie tygodniowym, odeszło z tego świata. Potem były jeszcze trzy córki i syn, którym ze wszystkich sił starała się zapewnić to, co jej uniemożliwiła wojna – wykształcenie. Nie było łatwo, zwłaszcza że przewlekle chory mąż nie mógł wiele pomóc. Dochody rodziny uzupełniała praca Heleny w Wieluńskiej Spółdzielni Inwalidów oraz ręczne prace na drutach dla potrzebujących sąsiadów i znajomych. Do dzisiaj wiele osób z roczników bezpośrednio powojennych z rozrzewnieniem wspomina piękne sweterki, kamizelki i inne rzeczy robione rękoma śp. Heleny Jurczak.

Czas po przejściu na emeryturę aż do końca fizycznych możliwości pracy wykorzystała śp. Helena na haftowanie krzyżykami obrazów oraz tworzenie kilimów. Trudno ustalić jaką powierzchnię płócien „usiała” kolorowymi krzyżykami tworząc obrazy małe (ok. 7 tys. krzyżyków) oraz wielkie, np. „Ostatnią Wieczerzę” wyhaftowaną ok. 162 tys. krzyżyków. Wiele osób z Szynkielowa mogło podziwiać prace śp. Heleny na wystawie w OSP Szynkielów oraz w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Piękne kopie obrazów wielu znanych mistrzów malarstwa oraz kopie obrazów religijnych zdobią wnętrza domów rodziny śp. Heleny i ludzi przez nią obdarowanych, budząc ogromny podziw dla talentu wykonawczyni u każdego, komu było dane obejrzeć Jej prace. „Trzeba na ziemi tu zostawić naszego życia jakiś ślad […].”Śp. Helena Jurczak zostawiła po sobie bardzo wiele śladów.

Odeszła w 1. miesiącu wiosny tego roku. Podążyła za swoim mężem, swoją przedwcześnie zmarłą córką Zofią, absolwentką UJ, autorką podręcznika dla dzieci do nauki języka słowackiego i współautorką wielu słowników słowacko-polskich oraz za synem Marianem.

Poeta, K. Przerwa-Tetmajer, pisał:

„Szczęśliwi, którzy wierzą że po skonie
duchami pójdą w Elizejskie błonie
i tam spotkają tych, których kochali.”


Wierzymy, że śp. Helena na pewno spotkała w Krainie Cieni swoich bliskich i teraz znowu są razem. Niech odpoczywają w pokoju.

                                  Redakcja serwisu

 
Czytaj również:

Wystawa haftów i kilimów Heleny Jurczak
 
 
 22.08.2010 r. WYDARZENIA. Wystawa haftów i gobelinów


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe