Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
28 Marca 2024, Anieli, Antoniego, Jana
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

04.04.2020r. Po 80-ciu latach wnuczka upamiętniła swego dziadka

04.04.2020r.
Po 80-ciu latach od śmierci żołnierza września 1939r. wnuczka upamiętniła swego dziadka
W opracowaniu opublikowanym w 2008r., zatytułowanym „Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów”, strony od 65 do 67 poświęcono szynkielowianinowi – Ludwikowi Kusiowi. (Czytaj strony z opisu ofiar II wojny światowej!).

W przedostatnim zdaniu wspomnianego opisu podano: „Miejsce pochówku Ludwika Kusia nie jest znane”. Wówczas nie było znane, ponieważ na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim, na którym miejsce wiecznego spoczynku znalazło wielu żołnierzy września 1939r., grób Ludwika Kusia przypisano jego żyjącemu koledze Franciszkowi Pawłowskiemu i umieszczono na grobie tablicę z nazwiskiem kolegi L. Kusia.

Franciszek Pawłowski przeżył wojnę, wrócił do swojej rodziny w Szczypiornie (obecnie część Kalisza) i dożył sędziwego wieku – 90 lat (zmarł w 2001r.).
Po odkryciu przez rodzinę Kusia pomyłki rozpoczęto żmudną procedurę wyjaśniania błędu i upamiętnienia Ludwika stosowną tablicą na Jego grobie. W udokumentowaniu błędu w oznaczeniu grobu a następnie sprostowaniu go bardzo pomogły listy pisane z robót przymusowych, z Niemiec przez Franciszka Pawłowskiego do Stefanii Kuś zachowane przez jej rodzinę oraz zdjęcia, w tym zdjęcia nagrobka Franciszka i Anieli Pawłowskich z cmentarza w Kaliszu-Dobrcu. Dzięki tym materiałom uzyskano pozwolenie na zgodne z prawdą oznaczenie grobu, w którym spoczywa śp. Ludwik Kuś.

Tablicę, którą umieszczono na grobie Ludwika Kusia ufundowała jego wnuczka Urszula Danielewska – córka jedynego syna Ludwika i Stefanii – Eugeniusza. Ze zbiorów pani Urszuli pochodzą wszystkie zamieszczone tutaj zdjęcia, w tym zdjęcia z cmentarza w Mińsku Mazowieckim i Kaliszu-Dobrcu.

Redakcja serwisu

PS. Pani Urszuli dziękujemy za udostepnienie materiałów dotyczących dziadka Ludwika. Rodzinie Franciszka Pawłowskiego (kolegi Ludwika Kusia) pragniemy złożyć wyrazy wielkiego podziwu dla postawy ich krewnego. To dzięki Franciszkowi, żona Ludwika Kusia i rodzina mogli poznać jego losy. To właśnie Franciszek Pawłowski, po zakończeniu wojny, przyjechał rowerem ze Szczypiorna do Szynkielowa, aby przekazać rodzinie zmarłego kolegi wszystko, co znalazło się po śmierci Ludwika Kusia w domu Franciszka w Szczypiornie.

   
1 – Informacja w Grabonecie Mińsk Mazowiecki (błędna!) o grobie przypisanym Franciszkowi P.   2 – Miejsce spoczynku Ludwika Kusia z czarną tablicą z nazwiskiem kolegi i biała karta z napisaną odręcznie informacją iż tutaj spoczywa Ludwik KUŚ

   
  3 – Tablica ufundowana przez Urszulę Kuś – Danielewską, umieszczona na grobie dziadka w miejsce niezgodnej z faktami tablicy z nazwiskiem Pawłowskiego   4 – Rok 1939. Rodzina Franciszka Pawłowskiego: dzieci i żona Aniela z dzieckiem (siedzi). Pierwszy z prawej strony –Franciszek Pawłowski

   
  5 – Cmentarz Kalisz – Dobrzec, miejsce wiecznego spoczynku Anieli i Franciszka Pawłowskich   6 – Cmentarz Kalisz – Dobrzec, tablica na grobie małżonków Pawłowskich

  7 - Jeden z listów F. Pawłowskiego do Stefanii Kuś, X-1943r.




    Ludwik Kuś 1915 - 1939
   .
 Ludwik KUŚ 1915 – 1939


Urodził się 19 sierpnia 1915 r. w Szynkielowie. Był synem Adama i Marianny z Rzepeckich, bratem Jana, Franciszki – drugiej żony Antoniego Gruszczyńskiego, Walerii, która wyszła za mąż za Mariana Dominiaka oraz Stefanii – żony Mariana Kubiaka.

W styczniu 1936 roku, w obecności świadków: Antoniego Walasika i Walentego Pietralczyka, zawarł związek małżeński ze Stefanią Jastrząbek, córką Franciszka i Wiktorii z Kałużnych. Ślubu udzielał im ówczesny proboszcz parafii Konopnica – ks. Julian Konieczny. W grudniu tego roku przyszedł na świat jedyny syn Stefanii i Ludwika Kusiów – Eugeniusz. Wkrótce po tym Ludwik został powołany do odbycia służby w Wojsku Polskim. Był żołnierzem stacjonującego w Słonimie 80 pp wchodzącego w skład 20 Dywizji Piechoty przydzielonej w 1939 roku do Armii „Modlin”.

Z zachowanego ostatniego listu Stefanii do Ludwika, pisanego 24 sierpnia 1939 roku wynika, że rodzina bardzo czekała na powrót męża i ojca z kończącej się służby wojskowej. Gdyby nie wojna, byliby na pewno razem. Pisała ona wówczas […także cię pozdrawia Gieniu, swojego tatusia i cieszył się, że niedługo tatuś przyjedzie, a tu inaczej wyszło…]. Ten ostatni list żony do męża, pisany w pośpiechu, pełen niepokoju i lęku o jego życie, kończy błaganie o listy, o wiadomości [..i choć byś mi i próżną kopertę przysłał, abym wiedziała że żyjesz…].

Przez ponad trzy lata do Szynkielowa nie dotarły jednak żadne wiadomości o Ludwiku Kusiu. Część jego losów znał pochodzący spod Kalisza Franciszek Pawłowski - kolega, z którym Ludwik był w wojsku w jednej drużynie. Znał, ponieważ wszystko co zmarły Ludwik Kuś miał przy sobie, w tym listy należące do Franciszka, pisane do niego przez żonę Anielę oraz listy Stefanii do Ludwika, odesłano do żony Pawłowskiego z informacją, że to jej mąż nie żyje.

Franciszek Pawłowski był już wówczas robotnikiem przymusowym na północy Niemiec. Pracował w Listringen w pobliżu Hildesheim, w gospodarstwie Karla Ohmsa. Ani Aniela Pawłowska, ani jej mąż Franciszek nie byli w stanie przekazać Stefanii informacji o jej mężu, ponieważ nie znali miejsca jej zamieszkania. Franciszek zgubił adres Ludwika Kusia, natomiast listy Kusia, które przysłano do Anieli Pawłowskiej, były bez kopert oraz bez adresów. Tylko na jednym z nich widniało, że pisany był w Szynkielowie.

Przypadek sprawił, że w gospodarstwie położonym w miejscowości Heersum, sąsiadującej ze wsią gdzie przebywał Franciszek Pawłowski, byli na robotach przymusowych mieszkańcy Szynkielowa, w tym kuzynka Stefanii – Wiktoria Mądraszek. To dzięki przekazaniu przez nią Pawłowskiemu adresu Kusiowej, rozpoczęła się korespondencja między kolegą Ludwika Kusia i jego żoną Stefanią Kuś.

Z przechowywanych ciągle przez wnuczkę Ludwika – Urszulę, listów Franciszka Pawłowskiego do Stefanii Kuś wynika, że na 3 tygodnie przed wybuchem wojny obaj żołnierze byli na północnej granicy Polski, w okolicach Mławy. 2. września 1939r. ledwo uszli z życiem podczas zmasowanego ataku oddziałów niemieckich na Mławę, która leżała na najkrótszej drodze z Prus Wschodnich do Warszawy. Po 3 dniach zaciekłego oporu, wobec niemożności utrzymania pozycji, dowództwo polskie zdecydowało się na odwrót ich dywizji w kierunku Modlina.

Był 4. września 1939r., gdy w lesie pod Mławą zostali ostrzelani przez wojska niemieckie. Ludwik Kuś został wówczas ciężko ranny w prawą nogę, nie mógł się poruszać. Jak pisze Franciszek Pawłowski […ciągnąłem go ze sobą jakieś dwa kilometry do punktu opatrunkowego…,..pożegnaliśmy się obaj ze sobą…,…zabrali ich wszystkich rannych na wozy i odwieźli ich do tyłu…].
Akt zgonu Ludwika Kusia sporządził w 1949 roku USC w Mińsku Mazowieckim. Podano w nim, że zmarł on 28. września 1939r. W przesyłce, którą podczas wojny otrzymała żona jego kolegi - Aniela Pawłowska, napisano, iż to jej mąż Franciszek zmarł w Mińsku Maz. w dniu 18. września 1939r.

Franciszkowi Pawłowskiemu udało się jednak przeżyć niezwykle krwawe walki nad Bzurą i dotrzeć do Słonimia, gdzie 27 września musiał zostawić mundur żołnierski i pójść do niewoli, a potem do przymusowej pracy. Po zakończeniu wojny wrócił do kraju, odwiedził Stefanię Kuś i przekazał jej wszystko co miał przy sobie jej zmarły mąż, a co zamiast do niej trafiło do jego domu.
Miejsce pochówku Ludwika Kusia nie jest znane. Stefania Kuś zmarła w 1992 roku, natomiast syn Eugeniusz w 2004 roku. Matka z synem spoczywają obok siebie na szynkielowskim cmentarzu.

Ludwik Kuś – żołnierz WP, Ludwik Kuś z kolegą Franciszkiem Pawłowskim na moście w Pułtusku(1939r.) Stefania Kuś z synem Eugeniuszem (ok. 1943 r.)

Źródła informacji:
USC Osjaków, USC Konopnica, USC Mińsk Maz. oraz listy: Stefanii Kuś do męża, Wiktorii Mądraszek i Franciszka Pawłowskiego do Stefanii Kuś.

Na zdjęciach:
Ludwik Kuś – żołnierz WP, Ludwik Kuś z kolegą Franciszkiem Pawłowskim na moście w Pułtusku(1939r.),
Stefania Kuś z synem Eugeniuszem (ok. 1943 r.).

Wnuczce Ludwika Kusia – Urszuli Danielewskiej najserdeczniej dziękuję za przechowanie i udostępnienie nam bezcennych rodzinnych pamiątek.


Czytaj również:
70 ROCZNICA II WOJNY ŚWIATOWEJ
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów

 APEL OFIAR. Relacja z uroczystości

LIST DO LUDWIKA

Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe