Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
3 Kwietnia 2025, Antoniego, Jakuba, Ryszarda
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

15 sierpnia - rocznica Cudu nad Wisłą

     15.08.2009 r.  WYDARZENIA. HISTORIA 

  15 sierpnia to w Polsce święto państwowe i kościelne. Obchodzimy rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku, uznanej przez historyków za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zahamowała ona rozwój rosyjskiej rewolucji  bolszewickiej. Jest to też katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpia - rocznica Cudu nad Wisłą

   Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920 roku. Jerzy Kossak [1930 r.]. Olej na płótnie. 
 

Marzenia o Czerwonej Europie

W 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Na tereny Polski, opuszczone przez pokonaną armię niemiecką, wkroczyło wojsko sowieckie. Był to początek „czerwonego marszu” na Europę, który miał doprowadzić do światowej rewolucji proletariatu. Michaił Tuchaczewski głosił: „Na zachodzie rozstrzygają się losy powszechnej rewolucji, ponad martwym ciałem Białej Polski jaśnieje droga ku światowej pożodze”. W 1919 roku rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska. Pomimo wewnętrznego skłócenia Polska zjednoczyła się przeciw wspólnemu wrogowi. Stoczona wiele bitew, ale tylko jedna z nich przeszła do historii pod nazwą „Cudu nad Wisłą”. Była to bitwa warszawska w sierpniu 1920 r.

Działania militarne

Linia obrony liczyła ok. 800 km i była podzielona na trzy fronty. Dowodzili nimi generałowie Józef Haller, Edward Rydz-Śmigły i Wacław Iwaszkiewicz. Głównym przywódcą był Józef Piłsudski, choć już w 1920 r. w Polsce spierano się o autorstwo planu bitwy. Niektórzy historycy zwycięstwo przypisują generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu. Rosjanie uważali, że zdobycie Warszawy to kwestia kilku godzin. Tymczasem to właśnie na przedpolach naszej stolicy rozegrały się centralne wydarzenia bitwy warszawskiej, które doprowadziły w rezultacie do klęski bolszewików. W październiku nastąpiło zawieszenie broni, a w marcu 1921 r. zawarto traktat ryski, regulujący na długi okres stosunki polsko-rosyjskie i określający polską granicę wschodnią.

Cud nad Wisłą

Określenie „Cud nad Wisłą” w odniesieniu do bitwy stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. zostało po raz pierwszy użyte przez posła i redaktora, prof. UJ Stanisława Strońskiego, który 14 sierpnia w „Rzeczpospolitej” pisał o „Cudzie nad Marną”, czyli zwycięstwie Francji nad Niemcami w 1914 r. Tak więc bitwa warszawska została uznana za cud jeszcze w przeddzień rozstrzygających ją wydarzeń. Później sformułowania tego użył też podczas mowy sejmowej Wincenty Witos.

Nie bez przyczyny nazwa ta nawiązuje do religii i sfery nadprzyrodzonej. Kiedy żołnierze walczyli, reszta społeczeństwa polskiego zgromadzona była w kościołach na całonocnych adoracjach, podczas których modlono się głównie do Matki Boskiej Częstochowskiej. A generał Józef Haller wspominał: „Rozkaz 13 sierpnia został wydany po gorących modlitwach do Boga za najpewniejszym pośrednictwem Orędowniczki naszej i Królowej, Najświętszej Matki Chrystusowej, z całą ufnością w pomoc Bożą, ale też po sumiennym rozważeniu sytuacji wojsk naszych i nieprzyjacielskich i wzięciu pod uwagę ostatnich informacji, jak i czynników zaskoczenia niespodziewanym atakiem upojonego zwycięstwami nieprzyjaciela.”

Papież Jan Paweł II stwierdził: „O wielkim Cudzie nad Wisłą przez całe lata trwała zmowa milczenia. Dlatego Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”. W swej książce „Pamięć i tożsamość” napisał: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Wtedy, w 1920 roku, komunizm jawił się jako bardzo mocny i groźny. Już wtedy zdawało się, że komuniści podbiją Polskę i pójdą dalej do Europy Zachodniej, że zawojują świat. W rzeczywistości wówczas do tego nie doszło. Cud nad Wisłą, zwycięstwo marszałka Piłsudskiego w bitwie z Armią Czerwoną, zatrzymało te sowieckie zakusy”.

Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, określane także jako święto Matki Bożej Zielnej.

Skutki

Bitwa warszawska zaowocowała niepodległością Polski i zahamowaniem ekspansji rewolucji komunistycznej. „Nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”- ocenił lord d'Abernon, szef brytyjskiej misji wojskowej. Na pamiątkę tej bitwy Sejm RP w 1992 r. wprowadził do kalendarza święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia. W zeszłym roku (2006 r.-przyp.red.) podczas tej uroczystości Prezydent Lech Kaczyński powiedział: „Piętnasty sierpnia to dzień, który symbolizuje największe nasze zwycięstwo od czasów Wiednia i Parkanów. To jeden z największych dni w historii polskiego oręża w jego trwających już ponad tysiąc lat dziejach. Słusznie obchodzony jest jako dzień Wojska Polskiego.”

Przedruk z Polska.pl


Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920 roku. Jerzy Kossak 1930. Olej na płótnie. Działon altylerii zjerzdża na pozycje. Jerzy Kossak 1932 r. Olej na tekturze
Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920 roku.
Jerzy Kossak 1930. Olej na płótnie.
Działon artylerii zjeżdża na pozycje.
Jerzy Kossak 1932 r. Olej na tekturze

Pościg ulanów krechowieckich za bolszwikami. Jerzy Kossak 1930. Olej na tekturze. Pogoń ułanów za bolszewikami.. Jerzy Kossak. Olej na desce
Pościg ulanów krechowieckich za bolszewikami.
Jerzy Kossak 1930. Olej na tekturze.
Pogoń ułanów za bolszewikami.
Jerzy Kossak. Olej na desce


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe