Samodzielną placówkę duszpasterską (ekspozyturę) powołał w Szynkielowie, z dniem 27.06.1937r., Biskup Częstochowski – dr Teodor Kubina. W jej skład weszły wsie: Bębnów i Dymek należące do parafii osjakowskiej oraz Szynkielów, który przez wiele wieków również wchodził w skład tej parafii, natomiast w latach 1932-1937 należał do parafii Konopnica.
Powołanie ekspozytury w Szynkielowie było możliwe dzięki przekazaniu przez mieszkańców wsi - podczas scalania gruntów wiejskich - ziemi dla przyszłej parafii i pod cmentarz grzebalny oraz dzięki zbudowaniu w latach 1936-1937 kościoła.
W XVIII w., w środku ówczesnej wsi, szlachcic Jan Topolski (zm. 1811r.) zbudował małą kaplicę, którą rozbudowano w 1881r. Tuż przed wybuchem I wojny światowej, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21.05.1914r.), podczas ogromnego pożaru, który zniszczył prawie całą wieś, kaplica ta spłonęła. Na jej miejscu, w 1918r. rozpoczęto budowę kaplicy większej i murowanej. Obecnie stanowi ona prezbiterium kościoła budowanego w latach 1936-1937 wspólnym, wielkim wysiłkiem mieszkańców, przy wsparciu ks. Juliana Koniecznego z Konopnicy.
W latach 1937-1939, pod kierunkiem ks. M.H. Iwańskiego, dobudowano do kościoła zakrystie, zbudowano plebanię, dzwonnicę, dom parafialny i ogrodzenie kościoła oraz zakupiono dzwon.
W czasie II wojny światowej plebanię zajęli żandarmi niemieccy. Okupanci zrobili w kościele magazyn zboża, miejsce zbiórki ludności przed wywozem na roboty przymusowe oraz skład amunicji, natomiast w domu parafialnym urządzili areszt. Najeźdźcy zrabowali z kościoła wszystkie szaty i naczynia liturgiczne. 6. października 1941r. aresztowano ks. M. H. Iwańskiego i przez obóz w Konstantynowie pod Łodzią wywieziono go do KL Dachau. Na 4 lata zamarło życie religijne parafii.
28. stycznia 1945r., tydzień po wkroczeniu do Szynkielowa Armii Czerwonej, ocalały z pożogi wojennej dzwon wezwał parafian do kościoła, na modlitwę. Pierwszy po wojnie duszpasterz – ks. Stanisław Musiał - przybył do parafii 10. marca 1945r. Kolejni powojenni proboszczowie, podobnie jak ks. St. Musiał, remontowali kościół po wojennych zniszczeniach i uzupełniali niezbędne wyposażenie.
Z dniem 1.04. 1957r. Ks. Biskup Zdzisław Goliński podniósł ekspozyturę do rangi parafii, a po dwóch latach, w sierpniu 1959r., dokonał konsekracji kościoła. W kolejnych latach prowadzono w parafii szereg prac remontowych i wykończeniowych, m.in. zaopatrzono kościół w meble, szaty i naczynia liturgiczne.
We wrześniu 1979r. parafię nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a w sierpniu 2003r. obraz Jezusa Miłosiernego.
3. maja 2006r., od uderzenia pioruna, na poddaszu kościoła wybuchł pożar, który zniszczył więźbę dachową i całą instalację elektryczną. Dzięki ogromnej ofiarności i pracy parafian pod kierunkiem ks. Jacka Frysia oraz wielu darczyńcom, w kolejnym roku kościół był już prawie wyremontowany.
Pod koniec 2007r., po 70. latach od ustanowienia w Szynkielowie placówki duszpasterskiej, w odnowionej świątyni przykrytej nowym dachem, z nowymi dzwonami i witrażami oraz z uporządkowanym otoczeniem, parafia gościła J.E. Ks. Arcybiskupa St. Nowaka. Dostojny gość udzielił wówczas sakramentu bierzmowania, poświęcił odnowioną świątynię i nowe dzwony oraz odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową poświeconą 1. duszpasterzowi naszej parafii.
W sierpniu 2008r. ks. Jacek Fryś poświęcił kaplicę przedpogrzebową urządzoną w jednej z zakrystii kościoła, wyposażoną w nowoczesną chłodnię. Na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczono w listopadzie 2008r. dwie tablice z nazwiskami ofiar II wojny światowej związanych z parafią, natomiast w sierpniu 2010r. tablice z nazwiskami parafian – żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.
W 2010r. dokończono remont kościoła – wymieniono okna, zamontowano nowe schody na chór i wyłożono podłogę pięknymi kamiennymi płytami.
Powinniśmy żywić wielki szacunek i wyrażać podziw dla postaw naszych przodków, a także pełne uznanie dla współczesnych parafian, którzy nieprzerwanie, z ogromnym zaangażowaniem, dbają o swoją parafię.
|