Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
9 Maja 2025, Bożydara, Grzegorza, Karoliny
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2025
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

LIST OTWARTY DO WÓJTA I RADNYCH GMINY KONOPNICA

     „Człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.”
                                                            Ks. Kardynał Stefan Wyszyński


  LIST OTWARTY DO WÓJTA I RADNYCH GMINY KONOPNICA

 Szanowni Państwo,

       Po wywiadzie udzielonym (krótko przed Bożym Narodzeniem 2011) Radiu Ziemi Wieluńskiej przez Wójta Gminy – Wacława Szumigaja, w którym zadeklarował on zamiar likwidacji szkół podstawowych w Szynkielowie i w Rychłocicach (ew. pozostawienia w nich klas I-III), do redakcji Serwisu Internetowego Szynkielowa zaczęły napływać zapytania i prośby od rozsianych po Polsce – i nie tylko – byłych uczniów szynkielowskiej podstawówki. Internauci zwracali nam uwagę na sprawy, które z bliska widać słabiej. Właściwą perspektywę uzyskuje się dopiero, gdy z daleka śledzi się życie wsi, gminy, a nawet kraju.

       Trudno w liście otwartym scharakteryzować wszystkie poruszane problemy, zatem ograniczymy się do podstawowych – najbardziej szokujących internautów, a jednocześnie spraw niezmiernie ważnych w życiu mieszkańców wsi i gminy.

       Na stronie internetowej gminy podano, iż w dniu 13(!) grudnia 2010 roku, na II Sesji Rady Gminy, głównym punktem obrad było złożenie ślubowania przez Wacława Szumigaja wybranego na Wójta Gminy Konopnica. Oto treść tej przysięgi:

„Obejmując urząd Wójta Gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg.”

       Uwagi kierowane przez internautów nie mogą budzić zdziwienia tych, którzy podobnie jak Redakcja Serwisu, dowiedzieli się o planach Wójta z lokalnego radia i tzw. „poczty pantoflowej”. Gdzie w takim postępowaniu daje się zauważyć dobro publiczne, pomyślność gminy i poważne traktowanie mieszkańców – pracodawców i płatników wynagrodzeń? W jednym z listów napisano otwarcie: „Samorządność nie jest władzą absolutną. Samorządność to sprawowanie urzędu, ale z mieszkańcami, dla mieszkańców i w ich imieniu”. Trudno nie przyznać racji takiemu stwierdzeniu.

        Internauci prześledzili również opublikowane plany rozwoju gminy i wsi. Zwrócili uwagę, że w punkcie 2.3.3 (Oświata i edukacja) „Planu rozwoju lokalnego Gminy Konopnica na lata 2008-2015”, napisano co następuje: „Gmina Konopnica za priorytet uważa inwestycje dotyczące oświaty i wychowania. W planach znajduje się m.in. modernizacja sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Konopnicy, termomodernizacja budynków szkół podstawowych w Konopnicy i Szynkielowie, budowa boiska przyszkolnego w Szynkielowie .[...]”.
Jak te plany mają się do radiowej zapowiedzi Wójta i jego późniejszych działań?

        W uchwalonym 28. października 2011r., a więc 2 i pół miesiąca temu, „Planie odnowy miejscowości Szynkielów na lata 2011-2018 (załącznik do uchwały  Nr X/48/11), na stronie 23. tego dokumentu zaliczono szkołę w Szynkielowie do instytucji o dużym znaczeniu. Wśród planowanych dla wsi inwestycji znalazła się budowa boiska wielofunkcyjnego o koszcie prawie 389 tys. zł (s.25). Rodzi się więc uzasadnione pytanie: - Co się stało, że po kilkudziesięciu dniach od przyjęcia w/w dokumentu (Planu Odnowy Wsi), Wójt rozpoczyna trudną do zrozumienia grę – bez dyskusji ze społecznością? Czy nie słusznie zauważył jeden z naszych korespondentów: „Ileż to trzeba było zmienić, żeby zostało po staremu? W naszym kraju trzeba było nawet zmienić ......USTRÓJ !!!”
 
       W obliczu rozpowszechnianych różnorakich wieści o zamiarach wójta Gminy względem szynkielowskiej szkoły, poproszono jej Dyrektora o spotkanie i bliższą charakterystykę planowanych przedsięwzięć miejscowych władz. Na spotkanie w szkole przyszło ponad 60 osób, z których część ma już wnuki w wieku szkolnym. Z uwagą wysłuchano krótkiego wystąpienia Dyrektora Pokorskiego. Wyjaśnił on zebranym, że nie dysponuje pełnymi danymi odnośnie kosztów prowadzenia szkół w gminie, w tym również kosztów dowozu uczniów itd. Zobowiązano więc radnych do uzyskania rzetelnych danych również na ten temat.
 
       W dalszej kolejności poprosiła o głos Bożena Rabikowska i na wstępie zacytowała łacińskie przysłowie: „Radź się przeszłości, kieruj teraźniejszością, patrz w przyszłość”. Przysłowie to było podstawą do skierowania do zgromadzonych szynkielowian kilku pytań:

1. Co by nam poradzili Ci, którzy byli tutaj przed nami? Ci, którzy nieustająco pisali prośby o dofinansowanie budowy tej szkoły? Ci, którzy zrzekli się po cząstce swojej bezcennej ziemi na miejsce na budowę szkoły – i nie tylko? Ci, którzy kopali i mieszali glinę, wyrabiali i wypalali cegłę, a także Ci, którzy po „kocich łbach”, furkami na żelaznych kołach, wozili z Mokrska brakującą cegłę? Czy Oni pozwolą nam spać spokojnie i z podniesioną głową wejść na cmentarz, gdzie spoczęła większość z nich? Oni – w dużej części analfabeci – pragnęli, aby ich dzieci i kolejne pokolenia szynkielowiaków były mądrzejsze. Koleżanka Rabikowska podkreśliła, że Szynkielowowi nikt ani placu, ani budynku szkolnego nie zostawił i nie sfinansował. Nie można zatem tej wsi traktować tak, jak miejscowości, w których szkoły zbudowano za pieniądze podatników (w tym szynkielowskich !).

2. Odnosząc się do drugiego członu wspomnianego łacińskiego przysłowia – „kieruj się teraźniejszością” – podkreślono, że – podobnie jak w każdej, nawet najmniejszej społeczności, czyli rodzinie – wszelkie problemy powinny być rozpatrywane i rozwiązywane na drodze dyskusji i wspólnego poszukiwania dróg wyjścia z trudnych sytuacji. Tylko takie postępowanie – oparte na prawdzie, szczerości i zaufaniu oraz gruntownej analizie aktualnego stanu – pozwala na właściwe rozwiązywanie problemów.

3. Nieco więcej czasu zostało poświęcone trzeciej części przysłowia, a mianowicie sformułowaniu - „patrz w przyszłość”. Koleżanka przypomniała zebranym, iż Amerykanie na 100-dolarowym banknocie umieścili podobiznę B. Franklina (1706-1790), wielkiego polityka i wynalazcy (jednego z 17 dzieci w zwyczajnej, niezamożnej rodzinie). To on jest autorem przez wieki cytowanych słów: „Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski.” A co my czynimy? Jaka przyszłość czeka gminę, zwłaszcza wieś Szynkielów za kilka (kilkanaście lat)? Czy będzie to nadal wieś żyjąca głównie z rolnictwa? I odpowiadała sobie sama: - Na pewno nie, bowiem kopalnia zmieni nie tylko Łeszczyn, Stolec czy Złoczew i jeszcze inne wsie. Zmieni także Szynkielów. Prognozowanie w tym względzie jest trudne, ale przecież wystarczy przeanalizować zmiany w miejscowościach w pobliżu Bełchatowa i innych kopalń. Pytanie zadane zgromadzonym: - Czy władze gminy w jakiś sposób analizują tę sytuację? - pozostało bez odpowiedzi. Szkoda, że nie ma dyskusji na te tematy, nie ma wskazówek dla młodzieży, podpowiedzi dla mieszkańców, nie próbuje się definiować przypuszczalnych dróg rozwoju wsi i gminy.
 
       Brak wizji, brak koncepcji i programów rozwoju oraz informacji przeczą zasadom dobrego zarządzania, do których należą także: szczere, sumienne analizy problemów i dróg rozchodzenia się funduszy oraz stwarzanie warunków do realizacji planów zarządzanej społeczności.

       Szanowni Państwo. List ten chcielibyśmy zakończyć słowami Stefana Żeromskiego oraz słowami z korespondencji jednego z internautów. Otóż Stefan Żeromski powiedział kiedyś: „Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.”  Nie schlebialiśmy w tym liście nikomu, z wyjątkiem naszych przodków, którzy mogą służyć wielu społecznościom za wzór pracowitości i dbałości o przyszłość tych, którzy przyjdą po nich. Właśnie za Ich myślenie i postępowanie w najtrudniejszych dla Polski latach po odzyskaniu niepodległości, w 2005 r. upamiętniliśmy Ich kamienną tablicą zawieszoną na budynku szkolnym. Z kolei jeden z internautów napisał nam bardzo smutne, dające wiele do myślenia słowa: „Świat nam ucieka...” Na takim hamulcu ręcznym daleko nie zajedziemy.” Czyż to nie zastanawia? Czy jednak nie trwa to za długo, skoro niewiele się zmienia od lat trzydziestych ubiegłego wieku?

      Apelujemy gorąco o racjonalne działania, podejmowane na podstawie
 szczerych i rzeczowych rozmów.

NIE MOŻEMY, NIE WOLNO NIKOMU Z NAS MYŚLEĆ KATEGORIAMI – „PO NAS CHOĆBY POTOP”. PRACOWAĆ TRZEBA NIE TYLKO DLA SIEBIE, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DLA TYCH, KTÓRZY PRZYJDĄ PO NAS.

                      W imieniu korespondentów strony internetowej Szynkielów:
                      Podpisali w dniu 14.01.2012 roku

                      Bożena Rabikowska - Wieluń
                      Andrzej Marek Urbaniak – Chicago (USA)
                      Lech Sikora – Jastrzębie Zdrój



  Zdjęcie z lewej: Rok 1938, młodzież wraz z nauczycielem Władysławem Pełką porządkuje plac wokół budowanej szkoły. Zdjęcie udostępniła Janina Sójka-Dobras. Zostało ono wysłane salezjaninowi Józefowi Kałużnemu (1897-1987) do Brazylii, przez rodziców Janiny - Władysławę z Kałużnych i Piotra - małżonków Sójków, a następnie przywiezione przez zakonnika do Szynkielowa.


Komentarze Czytelników do Listu Otwartego do Wójta
i Radnych Gminy Konopnica



Polecamy również:
Julian Ochnik o sobie
     [...] W dniu 1 kwietnia 1947 r. objąłem kierownictwo Szkoły Podstawowej w Szynkielowie powiat Wieluń. Dokończyłem budowy gmachu szkolnego - wybudowany przed wojną, część była w stanie surowym - a w następujących latach rozbudowałem oraz wybudowałem budynek gospodarczy i ubikacje. Zagospodarowałem grunty szkolne o powierzchni 1,5 ha: działka doświadczalna, ogródek botaniczny, ogródek geograficzny z klasą letnią, park szkolny, boisko szkolne z zieloną salą, trawniki, kwietniki oraz działki nauczycielskie. Wyposażyłem szkołę w meble, pomoce naukowe i książki tworząc klasopracownie przedmiotowe i szklarnię. [...]  Więcej>>>

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 
   25 czerwca 2005 roku, w niedzielne popołudnie, na terenie Szkoły Podstawowej w Szynkielowie zgromadziła się liczna grupa mieszkańców wsi, uczniowie i nauczyciele oraz wielu zaproszonych wcześniej gości. Przybyli, aby uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia  tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom wsi Szynkielów żyjącym przed II wojną światową.
Więcej >>>

Jak powstała szkoła
Przed pierwszą wojną światową Szynkielów będący pod administracja carską zamieszkiwali w przeważającej części analfabeci.  Część dzieci podczas zimy uczyła się u osób umiejących czytać i pisać.
Około 1912 roku postawiona w Szynkielowie pierwszą szkołę. drewnianą, o powierzchni ok. 80 m2, która spłonęła w czerwcu 1914 roku podczas pożaru wsi. Więcej >>>

Wspomnienie o wieloletniej nauczycielce Helenie Panfilowej
[...]  Do Szynkielowa wróciła Pani Helena w grudniu 1946r., a już 1. kwietnia 1947r. rozpoczęła pracę w naszej szkole wraz z Panem Julianem Ochnikiem - jak Ona także więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. [...] Więcej >>>


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe