Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
17 Czerwca 2019, Agnieszki, Franciszka
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
USŁUGI GEODEZYJNE
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

.
.
....
...
..

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

   16.06.2013r. Wycieczka Szlakiem Piastowskim

Dzień Pierwszy- Piątek 14.06.2013

Naszą przygodę rozpoczęliśmy zbiórką o 5.45 by punktualnie o 6.00 wyruszyć w drogę. Podróż mijała nam przyjemnie. Około godziny 9.30 dotarliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Gostyniu, gdzie wysłuchaliśmy historii o tym wspaniałym miejscu. Po tej krótkiej i ciekawej ,,lekcji” ks. Jacek odprawił mszę świętą w naszej intencji. Ruszyliśmy do Poznania, by o godzinie 13.00 spotkać się z przewodnikiem-panem Jackiem. Na samym początku podziwialiśmy Kościół Najświętszej Maryi Panny, którego ( ze względu na wykonywane prace archeologiczne ) nie mogliśmy odwiedzić. Następnie zwiedziliśmy wnętrze i podziemia Bazyliki. Tam zobaczyliśmy m.in. fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, relikty grobowców (prawdopodobnie) pierwszych władców Polski, a także misę z X wieku, w której najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Ciekawy film, dotyczący dziejów Polski, wspaniale przybliżył nam fakty z czasów początków państwa polskiego. Wnętrze katedry zachwyciło nas swoimi przepięknymi kaplicami. Na Starym Rynku nikt nie mógł oderwać oczu od wspaniałej architektury budowli. Kolejną atrakcją były wizyty w Kolegiacie Poznańskiej (Farze) oraz Kościele św. Andrzeja z Padwy. 3-godzinne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego zakończyliśmy pożegnaniem z  panem przewodnikiem, aby udać się do Rościnna. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu kolacji pozostałą energię spożytkowaliśmy w Aquaparku w Wągrowcu. Powrót na nocleg zakończył pierwszy dzień naszej wyprawy.

Dzień Drugi-Sobota 15.06.2013

Rankiem, zaraz po śniadaniu, ruszyliśmy w drogę do Gniezna, by tam spotkać się z przewodnikiem-panem Dawidem. Pierwszym punktem zwiedzania były Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące historię żywota św. Wojciecha. Następnie oglądaliśmy wnętrze Bazyliki Prymasowej Wniebowzięcia N.M.P., w której spoczywają relikwie tego świętego. Kolejnym celem naszej wyprawy było Muzeum Powstania Państwa Polskiego, gdzie krótkie filmy i wspaniałe eksponaty wzbogaciły nas w nową wiedzę. Po wyjściu z muzeum wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy w stronę Mogilna-do Kościoła św. Jana Apostoła. Dzięki uprzejmości pana Zenona poznaliśmy losy tego miejsca. Następnie zwiedziliśmy Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny  w Strzelnie ze znajdującym się tam ołtarzem św. Krzyża (zdobionym 658 relikwiami oraz figurą ukrzyżowanego Zbawiciela Jezusa Chrystusa- jedyną ukazującą zmarłego Jezusa). Później przeszliśmy do rotundy św. Prokopa- najstarszej romańskiej katedry w Polsce. Legenda głosi, że jeśli kobiety do tego grobowca wrzucą monetę (lewą ręką przez prawe ramię) i wypowiedzą poniższe słowa:
 ,,Święty Prokopie, daj mi po chłopie może być kulawy o jednym oku           byle w tym roku” to na pewno wyjdą za mąż w ciągu roku. Następnie wyruszyliśmy do Kruszwicy, by z Mysiej Wieży zobaczyć przepiękne widoki. Po dniu pełnym wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do ,,naszego domu wycieczkowego” na kolację. Wieczór spędziliśmy aktywnym wypoczynkiem na powietrzu- rozrywką na placu zabaw oraz rozegraniem meczu piłki nożnej.
Dzień Trzeci-Niedziela 16.06.2013
Ostatni dzień podróży rozpoczęliśmy o 7.00 mszą świętą. Niedzielne zwiedzanie zaczęliśmy od osady w Biskupinie. Tam mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie codzienne ówczesnych ludzi. W Ostrowie Lednickim, miejscu w którym najprawdopodobniej odbył się Chrzest Polski, wysłuchaliśmy ciekawej lekcji historii. Wówczas nastał nieunikniony czas powrotu. W drodze do domu złożyliśmy wizytę w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, by pomodlić się w naszej intencji. Aby tradycji stało się zadość, na koniec zatrzymaliśmy się w McDonald’s. O godzinie 21.00 szczęśliwie zawitaliśmy do Szynkielowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. 
W imieniu wszystkich wycieczkowiczów gorąco dziękujemy panu Markowi i mamom za sprawowaną opiekę nad nami, a ks. Jackowi za pokazanie miejsca ,,gdzie wszystko się zaczęło”

Relacja: Wiktoria Mucha
Fotoreportaż: Weronika MuchaStrona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Ogłoszenia parafialne

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości
Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Żołnierze wojny polsko - bolszewickiej

Na uroczystość 90. rocznicy
Cudu nad Wisłą
opracowano
biogramy żołnierzy z parafii
Szynkielów biorących udział
w wojnie
polsko - bolszewickiej.
Autorką opracowania
jest Bożena Rabikowska


Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
...

Więcej >>
..

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Usługi reklamowe Urny wyborcze  Stoiska targowe Hosting, serwery Dekoracje świąteczne Iluminacje obiektów Herby, godła Portal Weselny