Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
20 Lipca 2024, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej

Kolejne, ustalone ostatnio, ofiary tej wojny z parafii Szynkielów.


    Już ponad 5 lat minęło od uroczystości odsłonięcia tablic (umieszczonych na naszym kościele) z nazwiskami 51 osób – ofiar II wojny światowej związanych z parafią Szynkielów. W ostatnich miesiącach udało się ustalić jeszcze dwie osoby, których śmierć wiąże się ściśle z II wojną światową. Oto one:

1. STANISŁAW MĄDRASZEK s. Jana i Ludwiki z Kubiaków.  Urodził się w Szynkielowie, 01.12.1897r. W czerwcu 1924r. ożenił się z Marianną Kolanek, córką Mateusza i Marianny z Nowaków. Z tego związku, w 1925r., przyszły na świat dziewczynki – bliźniaczki: Stanisława (od XII 1945r. żona Andrzeja Macurka) oraz Kazimiera (od IX 1945r. żona Antoniego Fraszczyka).
    Wczesną wiosną 1940r. kilkunastoletnie córki Stanisława i Marianny Mądraszków wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, do pow. Frankenstein (obecnie Ząbkowice Śląskie), do pracy w gospodarstwie rolnym. W maju następnego roku do pracy przymusowej wywiezieni zostali Stanisław i Marianna. Znaleźli się w Dolnej Saksonii, w pow. Oldenburg, niedaleko od granicy Niemiec z Holandią.
    Po zakończonej wojnie, w listopadzie 1945r., do Szynkielowa, do córek, wróciła jedynie Marianna Mądraszek. STANISŁAW MĄDRASZEK zginął śmiercią tragiczną 7. kwietnia 1944r., w Wielki Piątek. Zginął podczas pracy na rzecz Rzeszy Niemieckiej. Pochowano Go w miejscowości, w której przymusowo pracował i tragicznie zakończył życie.
PS. Pani Kazimierze, żyjącej na Dolnym Śląsku córce Stanisława, bardzo dziękujemy za informacje o losach swojej rodziny podczas wojny.

2. JÓZEF NOWAK s. Leona i Marianny z Błachów. Pochodził z Wielkopolski. Urodził się 13. lipca 1899r. we wsi i parafii Piłka, w pow. Czarnków. W 1931r., w święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wziął ślub w kościele w Osjakowie z szynkielowianką – Heleną z Gibkich. Zamieszkali w Szynkielowie, w pobliżu plebanii, po drugiej stronie drogi. Państwo H. i J. Nowakowie mieli pięcioro dzieci: Lucynę, Edwarda, Janinę, Józefa i Stanisława. Nie znamy dokładnej daty wyjazdu Józefa Nowaka na roboty przymusowe do Niemiec, do Berlina. Był to przypuszczalnie rok 1940, nie później jednak niż 1941. Z relacji Zdzisława Nowakowskiego - męża córki Józefa (Janiny) wynika, że Józef Nowak, który doskonale znał język niemieckich okupantów, poszedł na roboty przymusowe zamiast wyznaczonej na wywózkę swojej żony Heleny, już wtedy matki czworga małoletnich dzieci.
    JÓZEF NOWAK przeżył szczęśliwie okres wojny. Zginął podczas powrotu do Polski, do Szynkielowa, idąc pieszo w kolumnie takich jak on robotników przymusowych. Grupa powracających do swoich domów zepchnięta została na pobocze drogi przez przemieszczające się wojsko i znalazła się na terenie zaminowanym wcześniej przez Niemców. JÓZEF NOWAK był jedną z ofiar wybuchu min. Zmarł w wyniku odniesionych ran. Niestety, nie jest znane dokładne miejsce tego zdarzenia ani miejsce pochówku Józefa. Przypuszcza się, że zdarzenie mogło mieć miejsce na wysokości Berlina, w pobliżu obecnej granicy Polski z Niemcami. O tragedii powiadomił rodzinę ktoś wracający z robót razem z Józefem. Decyzją Sądu Grodzkiego w Wieluniu, wydaną w 1949r., JÓZEF NOWAK uznany został prawnie za zmarłego, a jako datę zgonu wpisano do aktu 09.05.1945r. – dzień podpisania przez Niemcy, ze Związkiem Radzieckim, aktu kapitulacji.

    Wdowę po Józefie, Helenę Nowakową, pamięta na pewno wielu powojennych uczniów szynkielowskiej szkoły, ponieważ przez wiele lat pracowała w naszej szkole jako woźna.

PS. Panu Edwardowi Nowakowi (synowi Józefa) oraz Panu Zdzisławowi Nowakowskiemu (zięciowi Józefa) bardzo dziękujemy za przekazane nam informacje o swoim ojcu i teściu.


Okładka albumu opracowanego przez T. Olejnika (wyd. 2009r).
(Zdjęcie: Archiwum MZW)Jedno z charakterystycznych zdjęć z Wielunia w 1939r.
(Zdjęcie: Archiwum MZW)Obecny Plac Legionów – widok po bombardowaniach IX 1939r.
(Zdjęcie: Archiwum MZW)

Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe