|
70. rocznica operacji Market Garden - bitwy o Arnhem. Holandia
|
W tej największej podczas II wojny światowej operacji z udziałem alianckich wojsk powietrznodesantowych brała również udział polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa, doskonale przygotowana i dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego. Niestety, operacja skończyła się całkowitą porażką wojsk alianckich, albo – jak piszą też historycy – była ostatnim zwycięstwem taktycznym Trzeciej Rzeszy.
Problemy związane z Bitwą o Arnhem przedstawiono, m.in. w filmach: „O jeden most za daleko” oraz „Honor Generała”. Szczególnie ten ostatni film - nakręcony przez Joannę Pieciukiewicz z TVP Szczecin – polecamy zainteresowanym historią Polski i losami polskich spadochroniarzy z 1. SBS (szukaj na YouTube).
Czytelnikom strony internetowej Szynkielowa przedstawiamy kilkanaście zdjęć z pobytu w Holandii oraz zdań o miejscach związanych z 1. SBS i gen. S. Sosabowskim.
DRIEL
 Na zdjęciu powyżej: Holenderka – pasterka gęsi, w bardzo charakterystycznym stroju i w klumpach (drewnianych holenderskich chodakach) zaprasza mieszkańców Driel na festyn „Święto czereśni” (05.07.2014r.)
Na zdjęciach powyżej: Plac Polski w Driel (nazwa od 1991r.), wsi leżącej na południowym brzegu Renu, w holenderskiej prowincji Gelderland. W Driel, 21.09.1944r., w ramach operacji wojennej Market Garden lądowali polscy spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego (1892-1967). W środku pomnik „Surge Polonia” (Powstań Polsko). Zawołanie pochodzi ze sztandaru 1. SBS, wyszytego i poświęconego podczas okupacji niemieckiej w Warszawie, a następnie przewiezionego do Wielkiej Brytanii i uroczyście przekazanego polskim spadochroniarzom w czerwcu 1944r.
Na zdjęciach powyżej: Plac Polski w Driel. Pomnik gen. Stanisława Sosabowskiego. Decyzję o budowie pomnika podjęto w 2004r., w 60. rocznicę bitwy pod Arnhem. Pomnik odsłonięto w 2006r. Tablice pomnika zawierają tekst w językach: polskim (zdjęcie z bliska), angielskim i holenderskim. Pomnik jest wyrazem uznania (i zadośćuczynienia) ze strony Brytyjskich Sił Powietrznodesantowych dla generała Sosabowskiego i jego wspaniałych polskich spadochroniarzy, bez których odwagi i ducha walki oddziały 1st Aiborne Division (brytyjskie) nie miałyby szans wycofać się spod Arnhem (z apelu fundatorów pomnika).
Na zdjęciach powyżej: Driel, cmentarz przy kościele katolickim. Miejsce wiecznego spoczynku Cory Baltussen (wł. Cornelii Wilhelminy Marii Baltussen). Cora Baltussen – ur. w Driel siostra Czerwonego Krzyża, opiekunka polskich spadochroniarzy zwana Matką 1. SBS. Kobieta o wyjątkowej osobowości, wrażliwa, bardzo religijna, oddana sprawom pomocy innym. Była świadkiem dzielności, ale i śmierci wielu polskich żołnierzy. Przez całe swoje powojenne życie walczyła o prawdę o walce 1.SBS pod Arnhem oraz o uhonorowanie generała Sosabowskiego i jego spadochroniarzy za niespotykane męstwo. Zmarła 18.11.2005r., 3 tygodnie przed przyznaniem 1. SBS najwyższego holenderskiego odznaczenia wojskowego – Orderu Króla Wilhelma a generałowi S. Sosabowskiemu – pośmiertnie – Medalu Brązowego Lwa. Cora Baltussen była uhonorowana wieloma polskimi odznaczeniami, w tym także za niestrudzoną walkę o przywrócenie chwały polskim spadochroniarzom i ich dowódcy – generałowi S. Sosabowskiemu. Oznaczona pośmiertnie (31.05.2006r.) przez królową holenderską Beatrix Orderem Wojskowym Wilhelma.
OOSTERBEEK
Oosterbeek to miasteczko położone po północnej stronie Renu, około 5 km od Arnhem. W osadzie tej, bardzo zniszczonej podczas działań wojennych w ramach operacji Market Garden, znajduje się Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa 1759 żołnierzy, w tym 73 żołnierzy polskich. Wiele grobów, także kryjących szczątki Polaków, to groby bezimienne. Cmentarz – od lat bardzo starannie utrzymany - znajduje się pod opieką Wielkiej Brytanii i Holandii.
Na zdjęciach powyżej: Widok dojścia do cmentarza, tablic informacyjnych z danymi o bitwie pod Arnhem, części bramy wejściowej, fragmentu cmentarza z pomnikiem w środku i rzędami grobów, miejsca umieszczenia w bramie cmentarza spisu pochowanych na nim żołnierzy oraz tylko trzech grobów (st. szeregowca NN, żołnierza NN oraz ks. H. Misiury z 3. baonu spadochr.- kapelana, który zakończył życie mając 35 lat.
W Oosterbeek, w hotelu Hartenstein, w którym podczas operacji Market Garden znajdowała się brytyjska kwatera główna, od 1978 r. funkcjonuje wyjątkowe Airborne Muzeum „Hartenstein” upamiętniające wojska powietrzno-desantowe i Bitwę o Arnhem. Od 2009 r. Airborne Muzeum (po gruntownej modernizacji) jest nowoczesnym obiektem przypominającym odwiedzającym grozę wojny i niezwykłym miejscem do nauki historii II wojny światowej.
Na zdjęciach powyżej: Tablica informująca o dojeździe do muzeum i dwa pomniki stojące przed budynkiem: - pomnik poświęcony żołnierzom wojsk powietrznych Wspólnoty Brytyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych, którzy zginęli we wrześniu 1944r. w operacji Market Garden, z fragmentem z ewangelii św. Jana (Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich.) pomnik z przesłaniami skierowanymi do mieszkańców prowincji Gelderland w 50. rocznicę operacji Market Garden.
Agnieszka, Bożena, Wiktoria, Krzysztof i Szymon Rabikowscy
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
 |
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|